Blog

Czy warto instalować panele słoneczne?

Instalacja paneli słonecznych to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę całą gamę korzyści, które idą w parze z tym nowoczesnym rozwiązaniem. Fotowoltaika daje przede wszystkim korzyści ekologiczne i finansowe, a także, oczywiście, czysto praktyczne. Jak działają panele słoneczne? Czy to się opłaca? Jakie rodzaje paneli najlepiej zainstalować i gdzie? Czy mieszkańcy budynków wielorodzinnych także mogą z nich korzystać?

panele słoneczne Olsztyn

Działanie paneli słonecznych i ich zastosowanie

Panele fotowoltaiczne pozwalają na czerpanie energii z promieniowania słonecznego i przetwarzanie jej na energię elektryczną. Składają się z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych połączonych w moduły i umieszczonych w bezpośrednim kontakcie z promieniami słońca. Mówiąc najprościej – panele zamieniają promienie słoneczne na prąd.

Jest to rozwiązanie

  • ekologiczne - bo wykorzystuje wszędzie dostępny, odnawialny, naturalny surowiec,

  • ekonomiczne - bo otrzymujemy darmowy prąd, który może być wykorzystany do ogrzewania pomieszczeń i zasilania urządzeń elektrycznych w budynkach mieszkalnych, gospodarczych oraz innych obiektach.

Właścicielom budynków panele słoneczne pozwalają na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Uzyskana z paneli energia może być zużywana na bieżąco, ale można ją też magazynować, gdy pojawią się nadwyżki. Panele solarne mogą być jedynym lub dodatkowym źródłem energii elektrycznej w budynkach. Coraz częściej rozwiązanie to stosowane jest także dla celów publicznych – do zasilania urządzeń użyteczności publicznej, np. sygnalizatorów ulicznych czy parkomatów.

Panele słoneczne na dachach budynków wielorodzinnych – czy to dobry pomysł?

Panele słoneczne można instalować zarówno na dachach budynków, jak i na innych, niemieszkalnych obiektach (np. ogrodzeniach), a nawet na ziemi, na specjalnych wysięgnikach. W przypadku budynków to właśnie dach wydaje się najlepszym do tego miejscem. Rozległa, płaska przestrzeń, wystawiona bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, to idealne miejsce, aby uzyskiwać duże ilości energii. Deweloperzy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie w nowych inwestycjach. Ale i w starszych budynkach można z powodzeniem zainstalować panele słoneczne - Olszyn jest przykładem miasta, gdzie takich przedsięwzięć pojawia się coraz więcej. Można tu zauważyć pojedyncze panele oraz całe rozbudowane systemy fotowoltaiczne na dachach budynków wielorodzinnych, domów jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, a nawet kościołach. Również i w innych rejonach Polski fotowoltaika znajduje coraz więcej sprzymierzeńców. Jest to opcja z pewnością warta rozważenia przy planowaniu inwestycji.